معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مشاهده موارد مشکوک به آنفلوآنزای پرندگان در استان مازندران گفت: بر اساس درخواست سازمان دامپزشکی کشور اقدامات پیشگیرانه در این خصوص به مرحله اجرا گذاشته شده است.

فاضل در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: در 3 استان شمالی شامل گیلان، گلستان و مازندران تا اطلاع ثانوی صدور پروانه شکار ممنوع و به سایر استان‌های کشور نیز تاکید شده تا حد امکان از صدور پروانه شکار پرندگان مهاجر خودداری شود.

وی به زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر همزمان با سردشدن دما در کشور اشاره کرد و گفت: احتمال شیوع و انتقال بیماری از این پرندگان وجود دارد که سازمان حفاظت محیط زیست پس از اعلام موارد مشکوک به آنفلوآنزای پرندگان تصمیم گرفت تا در راستای اقدامات پیشگیرانه نسبت به ممنوعیت و محدودیت صدور مجوز شکار پرندگان اقدام کند. از سوی دیگر با توجه به این که در فصل مهاجرت احتمال شکار پرندگان حمایت شده و در معرض خطر انقراض وجود دارد این محدودیت‌ها در راستای تعهدات جمهوری اسلامی ایران در قبال کنوانسیون‌های جهانی تشدید می‌شود.

معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: بر اساس دستور العمل صادره به استان‌های کشور محیط بانان و کارشناسانی که با پرندگان مهاجر سر و کار دارند باید واکسینه شوند. از سوی دیگر تاکید شده که در صورت مشاهده هرگونه لاشه پرندگان مهاجر نسبت به جمع‌آوری، نمونه‌برداری آزمایشگاهی و معدوم کردن بهداشتی لاشه با شرایط ویژه اقدام شود.  

برگرفته شده از روزنامه جام جم مورخه 23 آذر 1390