وبلاگ پزشکی با دیدگاه اورژانسها...

آنچه در فروردین 1389 گذشت...

در فروردین مطالب پیرامون بیماران قلبی و درد قفسه سینه بعنوان شایعترین علامت مشکلات قلبی بود.

بدلیل بروز واکنش حساسیت دارویی در یکی از بستگان نزدیک که بدنبال تجویز داروی تزریقی دچار علائم حساسیت شدید و متاسفانه فوت وی شد علتی برای نوشتن این مقاله بود تا شاید در آینده با این دست خطاهای پزشکی کمتر روبرو شویم. جا دارد که واکنشهای آنافیلاکسی را جدی گرفته و تا زمانی که وسایل لازم جهت احیاء دردسترس نیست هیچ تجویزی نکنیم حتی پنی سیلین در فردی که سابقه قبلی داشته است. در بیمارستان فیروزآبادی شاهد موردی از واکنش حساسیتی به پنی سیلین در فردی با سابقه تجویز بودم. شاید مواد نگهدارنده متفاوت وابسته به نوع شرکت سازنده در این امر دخیل باشد.

بیماران قلبی

درد قفسه سینه

حساسیت پذیری و آنافیلاکسی

 

بیماران قلبی(١٨ فروردین روزنامه جام جم)

بیماران قلبی سهم عمده ای از مراجعات  اورژانس را به خود اختصاص میدهند. بسیاری از علائم و نشانه های این بیماران غیر اختصاصی بوده و گاهی چنان از ذهن به دور میباشد که با اندکی بی دقتی، تشخیصی بسیار دور از مشکل اصلی بیمار برایش مطرح میگردد.

-         درد قفسه سینه که عمومأ بیماران بشکل فشارنده آنرا توصیف میکنند. درد، وسط و سمت چپ قفسه سینه احساس میشود. درد میتواند با انتشار به سر دل، گردن، فک تحتانی، کتف، بازو و یا کل دست چپ همراه باشد. درد برای دقایقی تا حتی ساعتها بطول می انجامد. عمومأ همراه با درد علائمی همچون تهوع، استفراغ، تنگی نفس و سرگیجه بروز میکند.

-         تنگی نفس یکی از علائم مشترک مابین بیماریهای قلبی و تنفسی است. در بیماران تنفسی عمومأ همراه با تنگی نفس علائمی همچون سرفه، خلط، سیاهی لبها و زبان بروز میکند. در بیماران قلبی درد قفسه سینه و یا سرگیجه از علائم همراه است. در بیماران دیابتی، سنین بالا و زنان ممکن است بیمار با مشکل قلبی تنها از تنگی نفس شاکی باشد.

بیماران قلبی در طی وضعیت خوابیده و یا در وسط خواب دچار تنگی نفس میشوند. بروز اینحالت منجر به بیدار شدن بیمار ولزوم تغییر وضعیت جهت بهبود علائم دارد. این بیماران در موارد پیشرفته بیماریشان گاهی توانایی قرارگیری در وضعیت خوابیده را نداشته و در حالت نشسته میخوابند.

-         خستگی در بیماران قلبی با فعالیت بروز میکند و بتدریج با بدتر شدن کارائی قلبی در آنها منجر به تشدید تنگی نفس و کاهش توان فعالیتی در آنها میگردد. این بیماران در ابتدا با انجام فعالیتهای ورزشی و در انتهای سیر بیماری حتی برای انجام فعالیتهای روزانه دچار خستکی و تنگی نفس میگردند.

-         ورم اندامها و شکم با کاهش توان قلب برای دریافت خون بروز میکند. ورم در وضعیت ایستاده بیشتر میباشد. این تورم همراه با افزایش وزنی است که بواسطه تجمع آب اضافی  میباشد.

-         علائم عصبی شامل سرگیجه، تار شدن دید بصورت گذرا و علائم بسیاری ناشی از نرسیدن خون به مغز میباشد.

   ... ادامه مطلب

 

 

درد قفسه سینه

(٢۵فروردین روزنامه جام جم)

قلب ارگانی است که مسئولیت ارسال خون به ارگانهای گوناگون بدن را بعهده دارد. اما بمانند تمامی اعضاء بدن برای زنده ماندن و فعالیت مستمر نیازمند خون در رگهایش میباشد. خون باید از طریق عروق منشعب شونده از رگ اصلی بدن یا همان آئورت به عضلات قلب برسد. اگر قلب توانایی پمپ خون را نداشته باشد و یا عروق خونرساننده آن دچار تنگی یا انسداد شده باشند علائم و نشانه هایی همچون درد قفسه سینه و یا تنگی نفس و... بروز میکند که با مشاهده این علائم باید اقدامات فوری و انتقال بیمار به مرکزی درمانی انجام شود.

یکی از شایع ترین و رایج ترین علائم "درد قفسه سینه" میباشد. اما درد در قفسه سینه همیشه بمعنای مشکل قلبی نیست. آسیب در دستگاههای گوارش و تنفس، عضلات و حتی مشکلات اعصاب و روان نیز میتواند ایجاد درد در قفسه ی سینه نماید. از طرف دیگر نارسایی در خونرسانی به قلب گاهی خود را با درد در جایی فرای قفسه سینه نشان میدهد نمونه آن درد در شکم، بازو و حتی فک بیمار میباشد.

بدلیل شیوع دردقفسه سینه بعنوان نشانه آسیب در ارگانهای متعدد، تشخیص قطعی نیاز به انجام نوار قلب، آزمایشات، عکس قفسه سینه و حتی تستهای تکمیلی مانند تست ورزش دارد.

... ادامه مطلب

 

حساسیت پذیری و آنافیلاکسی

(٢٨ فروردین روزنامه جام جم)

جوانی بدلیل سردرد و تهوع به مطب پزشکی مراجعه میکند. پزشک برای کنترل علائم بیمار مبادرت به تجویز داروی ضد تهوع و مسکن تزریقی نمود. چند دقیقه بعد بیمار دچار حالت قرمزی، خارش و احساس تپش قلب میگردد. مادر بیمار که همراه با فرزندش به مطب رفته است از پزشک کمک میخواهد. پزشک برای مداوا بر بالین بیمار آماده شده و پس از اقدامات اولیه به 115 زنگ میزند. متاسفانه جوان فوت مینماید.

یکی از پرستاران بخش با خارش شدید و قرمزی پوست بدنبال ریختن دارویی تزریقی در حین کشیدن دارو برای تزریق،به اورژانس مراجعه کرد. پرستار میگفت که این حالت برای اولین بار برایش رخ داده و بدلیل خارش شدید و خاراندن آن، پوست بشدت ملتهب و زخم شده بود. بیمار از نظر علائم حیاتی(فشار خون، نبض، تنفس) کاملأ طبیعی بود. تنها نکته مشکوک شدت خارش بود. هنوز چند دقیقه ای از مراجعه نگذشته بود که تنفس بیمار مختل شد. بیمار عنوان میکرد که در حال مردن است و بشدت مضطرب شده بود. اقدامات اولیه و درمان لازم سریعأ آغاز شد و در کمتر از نیم ساعت بیمار حالش کاملأ بهبود یافت.

این نوع وقایع را ما بیشتر در تزریق داروها شاهد هستیم و سردسته این داروها را پنی سیلین میدانیم اما حقیقت اینست که واکنشهای حساسیتی واکنشی است که برای بروز نیاز به تماس ماده با بدن میباشد. روش تماس میتواند خوراکی، تزریقی، تماسی و حتی استنشاقی باشد.

... ادامه مطلب