روشهای درمان در چاقی مفرط در نوجوانان

2 خرداد روزنامه جام جم

چاقی یکی از معضلات زندگیهای شهرنشینی شده است. استفاده از غذاهای آماده یا همان فست فودها، نشستن پای تلویزیون و رایانه برای زمانهای طولانی و انجام بازیهای کامپیوتری بجای فعالیت منجر به چاقی در سنین پائین بسیار بیشتر از گذشته شده است. برای برآورد چاقی از روشهای متفاوتی استفاده میگردد. یکی از این روشها استفاده از BMI (Body Mass Index) است. در این روش وزن فرد تقسیم بر قد به توان 2 میگردد. عدد بدست آمده برای برآورد میزان چاقی و میزان خطر بروز بیماریها بکار میرود.

تقسیم بندی فرد از نظر چاقی و خطر بروز بیماریها

 

 

 

BMI

دسته بندی چاقی

خطر بروز بیماری

زیر وزن طبیعی

< 18/5

 

 

طبیعی

18/524/9

 

 

افزایش وزن

2529/9

 

افزایش یافته

چاقی خفیف

3034/9

1

بالا

چاقی متوسط

3535/9

2

خیلی بالا

چاقی شدید

40 یا بیشتر

3

شدیدأ بالا

 

 

بسیاری از کودکان و نوجوانان دچار چاقی مفرط میباشند.

... ادامه مطلب

 

 

سرطان سینه و عوامل خطر

4 خرداد روزنامه جام جم

 

سرطان سینه شایعترین سرطان غیر پوستی در زنان است. خطر بروز سرطان سینه در یک زن در طی کل دوران زندگی حدود 8 درصد است. سرطان سینه دومین علت مرگ در زنان پس از سرطان ریه است. خطر بروز با افزایش سن افزایش می یابد بطوریکه در سنین کمتر از 30 سالگی احتمال آن 0.1 درصد است در حالیکه در 80 سالگی به حدود 10 درصد میرسد.

در بررسی که در امریکا انجام شد متوجه شدند که زنان آسیایی کمتر از دیگر نژادها به سرطان سینه مبتلا میشوند. اما تحقیقات دیگری نشان داد که آسیایی همزمان با بومی شدن در امریکا خطر سرطان در آنها افزایش می یابد. این بدان معناست که خطر سرطان میتواند با شرایط زیست محیطی و یا تغذیه ای ناشی از محل زندگی افراد تغییر کند.

... ادامه مطلب

 

احیاء قلبی ریوی در بالغین

5 خرداد روزنامه جام جم

 

گاهی در محل کار، خیابان و یا خانه با فردی روبرو میشویم که بدون تحرک در گوشه ای افتاده است. می باید کاری برای  وی انجام دهیم اما نمیدانیم از کجا شروع کنیم. مانند هر مصدومی اولین گام اطمینان از امنیت خود و برقراری امنیت بیمار میباشد. بفرض فرد مورد نظر در کنار ساختمانی افتاده که در شرف ریزش است. ابتدا مواظب خود باشید که آوار بر سر شما نریزد. سپس سعی کنید که با کمک خود، دیگران و سرویسهای امداد(آتشنشانی) فرد را از محل دور کنید.

پس از اطمینان از امنیت محل باید مابین بیهوش بودن و خواب بودن تفریق قائل شوید. برای اینکار به آرامی  به شانه بیمار زده و از جملاتی جهت برقراری ارتباط استفاده میکنید. مثلأ بپرسید: " صدای منو میشنوید؟" و یا " حالتون خوبه؟"

... ادامه مطلب