وبلاگ پزشکی عضوی از اعضاء  طب اورژانس

سایت اورژانس شامل مطالب ارسالی برای روزنامه های کثیر الانتشار ایرانی است.

مطالب بر اساس سطح آموزشی تقسیم میگردد. مطالب از بخشهای کاملأ تخصصی تا مطالب عمومی متغیر هستند. مطالبی که تحت عنوان نوشته های تنهایی یا خاطرات و یا طنز نوشته شده واقعیت دارد!

برای مشاهده تمام مطالب سایت می باید به سر فصلها مراجعه کنید. سرفصلها شامل :

آنچه در سال 88 گذشت

نگاشته های فروردین ماه

نگاشته های اردیبهشت ماه

در حد فاصل این زمانها مطالب بصورت هفتگی یا کمتر منتشر میگردد.

الگوی تغذیه ای و بیماریهای جسمی و  اثرات آنها  بر آلزایمر

6 اردیبهشت روزنامه فرهنگ آشتی

آلزایمر یکی از بیماریهای شایع افراد مسن بوده که خود را با دمانس نشان میدهد. دمانس واژه ای پزشکی است که شامل مجموعه ای از علائم که دال بر اختلال در توانائیهای شناختی فرد است میگردد. اختلالات شناختی نمود در حافظه، گفتار، توانائی شمارش و قضاوت  بیمار دارد. شایعترین یافته اختلال در حافظه است. اختلال در سطوح شناختی زندگی روزمره بیمار را با مشکلات فراوانی روبرو میکند. این بیماران ممکن است در ابتدا دچار فراموشیهای جزئی گردند که آنرا به پیری نسبت میدهند. کم کم بیمار ممکن است مسیریابی خود را از دست بدهد و توانائی یافتن مسیر مورد نظر خود را از دست بدهد و در خیابان گم شود.

ادامه...

 

آسپیرین و مسمومیت ناشی از آن

10 خرداد روزنامه فرهنگ آشتی

آسپیرین از داروهای مصرفی سرپائی و درون بیمارستانی بوده که با  تجمع پلاکتها در خون تداخل ایجاد کرده و از بروز لخته جلوگیری میکند. از طرفی بر واکنشهای التهابی اثر داشته و از پیشرفت التهاب و بروز تب جلوگیری میکند. بدلیل همین اثرات آنرا برای کنترل تب و دردهای خفیف تا متوسط  همچون بسیاری از دردهای مفصلی ناشی از روماتیسم مفصلی  استفاده میکنند.از طرفی  بدلیل خصیصه ممانعت از بروز لخته، در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی یکی از موثرترین داروها  میباشد.

ادامه ...

آیا کار در شیفتهای شب میتواند عامل خطری برای سرطان سینه باشد؟

10 خرداد روزنامه فرهنگ آشتی

چندی پیش خبرگزاری رویتر اعلام کرد که هنوز نمیتوان سرطان سینه را بعنوان بیماریهای مرتبط با شغل عنوان کرد. این خبر از آنجا بود که تحقیقات چینی ها ارتباطی مابین شغلهای با کار در شب و سرطان سینه پیدا نکرده بودند درحالیکه سازمان بهداشت جهانی کارهای با شیفت شبانه را بعنوان دومین علت شایع بر ایجاد سرطان عنوان میکند.

سرطان سینه از شایعترین و مرگبارترین علل بدخیم در زنان است. این سرطان ریشه در اختلالات ژنتیکی و عوامل محیطی دارد. عوامل ژنتیکی دخیل در این بیماری گاهی فامیلی بوده و به ارث میرسند و بعضی بصورت جهش بوده و تکرار نمیشوند. از میان عوامل محیطی میتوان به  سیگار کشیدن، مصرف روزانه الکل، تماس با تشعشعات رادیواکتیو، برخورد با اشعه همچون ماموگرافی اشاره کرد.

ادامه ...

احیاء قلبی ریوی در کودکان

12 خرداد روزنامه جام جم

هفته قبل از  احیاء قلبی ریوی در بالغین صحبت کردیم. این هفته بسراغ کودکان میرویم که  تا سنین دبستان را شامل میگردد.

گاهی در خیابان و یا خانه با کودکی روبرو میشویم که بدون تحرک در گوشه ای افتاده است. می باید کاری برای  وی انجام دهیم اما نمیدانیم از کجا شروع کنیم. در ابتدا از امنیت خود و کودک مطمئن شوید. اگر امکان بروز خطر برای شما و کودک وجود دارد سریعأ کودک را از محل دور کنید.

پس از اطمینان از امنیت محل باید مابین بیهوش بودن و خواب بودن تفریق قائل شوید. برای اینکار به آرامی  به شانه طفل  زده و از جملاتی جهت برقراری ارتباط استفاده میکنید.

ادامه...