وبلاگ پزشکی از عضوی از اعضاء  طب اورژانس

بروز رسانی در 1 تیرماه 89

مطالب بر اساس سطح آموزشی تقسیم میگردد. مطالب از بخشهای کاملأ تخصصی تا مطالب عمومی متغیر هستند. مطالبی که تحت عنوان نوشته های تنهایی یا خاطرات و یا طنز نوشته شده واقعی میباشد.

میتوانید مقالات راجع به اقدامات اولیه در برخورد با انواع اورژانسها را در ستون "فوریت پزشکی " 4شنبه های روزنامه جام جم

و

مطالبی راجع به داروها ومسمومیت ناشی از آنها را در ستون "داروشناسی"  شنبه های روزنامه فرهنگ آشتی مطالعه کنید.

مقالات ترجمه ای از سایتهای معتبر پزشکی نیز در این 2 روزنامه بصورت نامنظم در صفحه 16 به چاپ میرسد.

مطالب نوشته شده در خرداد ماه 89

روشهای درمان در چاقی مفرط در نوجوانان

2 خرداد روزنامه جام جم

چاقی یکی از معضلات زندگیهای شهرنشینی شده است. استفاده از غذاهای آماده یا همان فست فودها، نشستن پای تلویزیون و رایانه برای زمانهای طولانی و انجام بازیهای کامپیوتری بجای فعالیت منجر به چاقی در سنین پائین بسیار بیشتر از گذشته شده است. برای برآورد چاقی از روشهای متفاوتی استفاده میگردد. یکی از این روشها استفاده از BMI (Body Mass Index) است. در این روش وزن فرد تقسیم بر قد به توان 2 میگردد. عدد بدست آمده برای برآورد میزان چاقی و میزان خطر بروز بیماریها بکار میرود.

تقسیم بندی فرد از نظر چاقی و خطر بروز بیماریها

 

 

 

BMI

دسته بندی چاقی

خطر بروز بیماری

زیر وزن طبیعی

< 18/5

 

 

طبیعی

18/524/9

 

 

افزایش وزن

2529/9

 

افزایش یافته

چاقی خفیف

3034/9

1

بالا

چاقی متوسط

3535/9

2

خیلی بالا

چاقی شدید

40 یا بیشتر

3

شدیدأ بالا

 

 

بسیاری از کودکان و نوجوانان دچار چاقی مفرط میباشند.

... ادامه مطلب

 

 

سرطان سینه و عوامل خطر

4 خرداد روزنامه جام جم

 

سرطان سینه شایعترین سرطان غیر پوستی در زنان است. خطر بروز سرطان سینه در یک زن در طی کل دوران زندگی حدود 8 درصد است. سرطان سینه دومین علت مرگ در زنان پس از سرطان ریه است. خطر بروز با افزایش سن افزایش می یابد بطوریکه در سنین کمتر از 30 سالگی احتمال آن 0.1 درصد است در حالیکه در 80 سالگی به حدود 10 درصد میرسد.

در بررسی که در امریکا انجام شد متوجه شدند که زنان آسیایی کمتر از دیگر نژادها به سرطان سینه مبتلا میشوند. اما تحقیقات دیگری نشان داد که آسیایی همزمان با بومی شدن در امریکا خطر سرطان در آنها افزایش می یابد. این بدان معناست که خطر سرطان میتواند با شرایط زیست محیطی و یا تغذیه ای ناشی از محل زندگی افراد تغییر کند.

... ادامه مطلب

 

احیاء قلبی ریوی در بالغین

5 خرداد روزنامه جام جم

 

گاهی در محل کار، خیابان و یا خانه با فردی روبرو میشویم که بدون تحرک در گوشه ای افتاده است. می باید کاری برای  وی انجام دهیم اما نمیدانیم از کجا شروع کنیم. مانند هر مصدومی اولین گام اطمینان از امنیت خود و برقراری امنیت بیمار میباشد. بفرض فرد مورد نظر در کنار ساختمانی افتاده که در شرف ریزش است. ابتدا مواظب خود باشید که آوار بر سر شما نریزد. سپس سعی کنید که با کمک خود، دیگران و سرویسهای امداد(آتشنشانی) فرد را از محل دور کنید.

پس از اطمینان از امنیت محل باید مابین بیهوش بودن و خواب بودن تفریق قائل شوید. برای اینکار به آرامی  به شانه بیمار زده و از جملاتی جهت برقراری ارتباط استفاده میکنید. مثلأ بپرسید: " صدای منو میشنوید؟" و یا " حالتون خوبه؟"

... ادامه مطلب

وسط اینهمه تنهایی 

ساعت 9.5 صبح است. تمام بیماران تعیین تکلیف شده اند. عده ای منتظر رفتن به بخش، عده ای در انتظار خالی شدن ICU ، یکی در حال انتقال به CCU و اون یکی منتظر آمبولانس واسه رفتن به یک مرکز مجهز و در انتها مریضایی قرار گرفتن که منتظر جواب آزمایش هستند.

وقتی کاری برای انجام نداری میشینی و آدما رو نگاه میکنی. همین موقع است که تازه میفهمی که از این آدما هیچی نمیدونی.

اونی که از این سمفونی جدا افتاده همونیه که ساز دیگه ای میزنه

... ادامه مطلب

الگوی تغذیه ای و بیماریهای جسمی و  اثرات آنها  بر آلزایمر

6 خرداد روزنامه فرهنگ آشتی

آلزایمر یکی از بیماریهای شایع افراد مسن بوده که خود را با دمانس نشان میدهد. دمانس واژه ای پزشکی است که شامل مجموعه ای از علائم که دال بر اختلال در توانائیهای شناختی فرد است میگردد. اختلالات شناختی نمود در حافظه، گفتار، توانائی شمارش و قضاوت  بیمار دارد. شایعترین یافته اختلال در حافظه است. اختلال در سطوح شناختی زندگی روزمره بیمار را با مشکلات فراوانی روبرو میکند. این بیماران ممکن است در ابتدا دچار فراموشیهای جزئی گردند که آنرا به پیری نسبت میدهند. کم کم بیمار ممکن است مسیریابی خود را از دست بدهد و توانائی یافتن مسیر مورد نظر خود را از دست بدهد و در خیابان گم شود.

ادامه...

 

آسپیرین و مسمومیت ناشی از آن

10 خرداد روزنامه فرهنگ آشتی

آسپیرین از داروهای مصرفی سرپائی و درون بیمارستانی بوده که با  تجمع پلاکتها در خون تداخل ایجاد کرده و از بروز لخته جلوگیری میکند. از طرفی بر واکنشهای التهابی اثر داشته و از پیشرفت التهاب و بروز تب جلوگیری میکند. بدلیل همین اثرات آنرا برای کنترل تب و دردهای خفیف تا متوسط  همچون بسیاری از دردهای مفصلی ناشی از روماتیسم مفصلی  استفاده میکنند.از طرفی  بدلیل خصیصه ممانعت از بروز لخته، در پیشگیری از سکته های قلبی و مغزی یکی از موثرترین داروها  میباشد.

ادامه ...

آیا کار در شیفتهای شب میتواند عامل خطری برای سرطان سینه باشد؟

10 خرداد روزنامه فرهنگ آشتی

چندی پیش خبرگزاری رویتر اعلام کرد که هنوز نمیتوان سرطان سینه را بعنوان بیماریهای مرتبط با شغل عنوان کرد. این خبر از آنجا بود که تحقیقات چینی ها ارتباطی مابین شغلهای با کار در شب و سرطان سینه پیدا نکرده بودند درحالیکه سازمان بهداشت جهانی کارهای با شیفت شبانه را بعنوان دومین علت شایع بر ایجاد سرطان عنوان میکند.

سرطان سینه از شایعترین و مرگبارترین علل بدخیم در زنان است. این سرطان ریشه در اختلالات ژنتیکی و عوامل محیطی دارد. عوامل ژنتیکی دخیل در این بیماری گاهی فامیلی بوده و به ارث میرسند و بعضی بصورت جهش بوده و تکرار نمیشوند. از میان عوامل محیطی میتوان به  سیگار کشیدن، مصرف روزانه الکل، تماس با تشعشعات رادیواکتیو، برخورد با اشعه همچون ماموگرافی اشاره کرد.

ادامه ...

احیاء قلبی ریوی در کودکان

12 خرداد روزنامه جام جم

هفته قبل از  احیاء قلبی ریوی در بالغین صحبت کردیم. این هفته بسراغ کودکان میرویم که  تا سنین دبستان را شامل میگردد.

گاهی در خیابان و یا خانه با کودکی روبرو میشویم که بدون تحرک در گوشه ای افتاده است. می باید کاری برای  وی انجام دهیم اما نمیدانیم از کجا شروع کنیم. در ابتدا از امنیت خود و کودک مطمئن شوید. اگر امکان بروز خطر برای شما و کودک وجود دارد سریعأ کودک را از محل دور کنید.

پس از اطمینان از امنیت محل باید مابین بیهوش بودن و خواب بودن تفریق قائل شوید. برای اینکار به آرامی  به شانه طفل  زده و از جملاتی جهت برقراری ارتباط استفاده میکنید.

ادامه...

تختهای خالی با روکشی سفید

تختهای خالی با روکشی سفید همچون مردگانی در انتظار انتقال به دنیایی دیگر؛

تختهای خالی با روکشی سفید تکیه گاه خستگان و دردمندانی در انتظار روزگاری بهتر؛

تختهای خالی با روکشی سفید منتظر آدمهایی مشغول در این جای پر تردد و شلوغ؛

تختهای خالی با روکشی سفید شاهدند برای مرگ آنها، تلاش اینها؛

تختهای خالی با روکشی سفید تکیه گاه روح خارج شده مردگان، در انتظار فرشتگان آن دنیا؛

... ادامه مطلب

 

شرایط خاص در عملیات احیاء قلبی تنفسی

 19 خرداد روزنامه جام جم

میتوان گفت که برای هر فردی که هوشیار نیست و با صدا کردن و تکان دادن واکنشی نشان نمیدهد باید اقدام به احیاء کرد. یک اصل را بیاد داشته باشید که عملیات احیاء را باید شروع کنید تا زمانیکه بدلیل شواهد  نیازی به ادامه نباشد(شواهد دال بر مرگ بیمار) و یا رسیدن افرادی مجرب تر که ادامه عملیات به آنها واگذار شود.

زمان توقف احیاء مشخص نبوده و با توجه به شرایط بیمار و نظر پزشک مسئول میتوان عملیات را قطع کرد. بنابراین ما بعنوان فردی که بر بالین بیمار میرسیم باید عملیات را شروع کنیم برآورد نیاز یا عدم نیاز به ادامه عملیات را به پزشکی که در بیمارستان مستقر است و وسایل تشخیصی در دست دارد واگذار کنیم.

تعدادی از بیماران نیاز به شروع  احیاء ندارند؛ در واقع این افراد مرده اند و ...

ادامه مطلب

 

ویتامین د(D)  و اثر آن در کاهش بروز سرطان سینه

19 خرداد روزنامه فرهنگ آشتی

محققین در بررسی افراد مبتلا به سرطان سینه در قیاس با فاراد غیرمبتلا که در محدوده سنی 25 تا 74 سال بودند متوجه شدند که مصرف  ویتامین د  مکمل به میزان 400 IU در روز در قیاس با افرادی که مکمل مصرف نمیکنند با احتمال بروز سرطان سینه کمتری همراه است. در این تحقیق مابین میزان ویتامین د ومیزان کاهش ارتباطی دیده نشد. نکته جالب این بود که دریافت ویتامین د از منابع طبیعی در کاهش سرطان سینه نقشی نداشت...

ادامه مطلب

شباهت گیر دادن زنها  و علائم هیستریک در بیماران اورژانسی

مقدمه: بسیاری از مردان در زندگی مجبور یا نامجبور به ازدواج میشوند. پس از طی مراحل آغازین شروع به بروز موجهای خطرناک و سهمگین زندگی میشود که هیچ ربطی به مشکلات اقتصادی و اجتماعی و رفاهی و .... ندارد. این مشکلات گاهی بنام "گیر دادن" شناخته میشوند که  گیر افتادن در این گرداب سهمگین گاهی مردان را تا حد مرگ، فحش و فصیحت به خود، شانس  و بسیاری از اعمال و کردار بد و ناشایست از یک مرد واقعی میرساند که امیدوارم گناه آن بعهده عامل اصلی گذاشته شود، اسم از عامل اصلی نمیبرم مبادا ریا شود!

از طرفی در اورژانس بیمارانی با وصله "هیستریک" دیده میشود...

ادامه مطلب

"استامینوفن"

22 خرداد روزنامه فرهنگ آشتی ستون داروشناسی

استامینوفن از داروهای رایج در اطفال و بالغین میباشد که با اثر بر مرکز تب در مغز باعث کاهش تب میگردد. از طرفی این دارو باعث کاهش درد نیز میگردد. این دارو اثراتی مشابه با آسپیرین دارد با این تفاوت که اثر ضد التهابی نداشته لذا در بیماریهای التهابی همچون روماتیسم قلبی درمانی نمیباشد.

استامینوفن به خوبی از طریق خوراکی جذب میشود اما جذب آن از طریق مقعد متغییر میباشد. دارو در کبد دچار تغییر و دگرگونی شده و از راه ادرار دفع میگردد...

ادامه مطلب

 

"آیا مصرف مولتی ویتامینها اثری مثبت یا منفی بر سرطان سینه دارد؟"

23 خرداد روزنامه جام جم ستون زندگی سالم

در واشنگتن طی تحقیقی که برروی اثر مولتی ویتامینها و بروز سرطان سینه انجام شد دیدند که خطر سرطان در مصرف کنندگان این دسته دارویی کاهش می یابد اما در همان زمان مقاله ای از سوئد منتشر شد که نتایجی خلاف تحقیق آمریکائی را نشان میداد. سئوالی که در اینجا مطرح میگردد اینست که آیا مولتی ویتامینها مفید هستند یا مضر؟

... ادامه مطلب

"خفگی"  (قسمت نخست)

26 خرداد روزنامه جام جم ستون فوریتهای پزشکی

کودک 4 ساله ای را مادرش سراسیمه به اورژانس انتقال داد. کودک سیاه شده و هیچ واکنشی نداشت. مادر از علت بروز حادثه خبر نداشته و فقط عنوان میکرد که کودک در اتاقش مشغول بازی با اسباب بازیهایش بوده که مادر برای سرکشی میرود و متوجه میشود کودکش برروی زمین افتاده است. سریعأ اقدامات احیاء برای بیمار شروع شد. تنفسی که به بیمار داده میشد باعث اتساع قفسه سینه نمیشد. با بررسی اولیه چیزی در دهان و یا حنجره بیمار دیده نشد. تا آماده شدن وسایل سریعأ ماساژ برای بیمار شروع شد. پس از چند ماساژ حرکت هوا بدرون قفسه سینه دیده شد. سریعأ دهان مورد کاوش قرار گرفت. جسم مدور و رنگارنگی در دهان دیده شد که سریعأ خارج شد. پس از این شرایط کودک بهتر شد. با اقدامات درمانی انجام شده کودک قلب و تنفس پیدا کرد واز خطر مرگ حتمی رهایی یافت. این کودک بدلیل مطلع شدن سریع مادرو انتقال سریع به بیمارستان که در نزدیکی محل زندگی آنها بوده، جان سالم بدر برد. اما اگر این شرایط مهیا نبود چه عاقبتی در انتظار این کودک بود... فلج مغزی بدلیل نرسیدن اکسیژن یا مرگ؟ چه اقداماتی از بروز این عواقب جلوگیری میکند؟

... ادامه مطلب

استروئیدها

روزنامه فرهنگ آشتی 29 خرداد

برای کنترل التهاب در بدن از 2دسته دارو استفاده میکنند. دسته اول استروئیدها بوده که شامل  داروئی هایی همچون  دگزامتازون، بتامتازون، هیدروکورتیزون و... میشود. این گروه باعث سرکوب پاسخهای ایمنی و فروکش شدن التهاب در بدن میگردند. در کنار کاهش التهاب و تنظیم پاسخهای ایمنی میتوانند باعث کاهش پاسخ بدن در مقابل تهاجم ها گشته و فرد را مستعد عفونت نمایند.

این داروها بخوبی از طریق خوراکی جذب میشوند. اما بروشهای دیگر همچون وریدی، عضلانی، موضعی(درون گوش، استنشاقی و...) نیز استفاده میشوند.

...ادامه مطلب

 

مطالبی بیشتر نگاشته شده در خرداد ماه در نوشته های آمده در پائین این مطلب قابل پیگیری است.

نگاشته های اردیبهشت ماه

نگاشته های فروردین ماه

آنچه در سال 88 گذشت