گرمازدگی طیفی از بیماری‌هاست که می‌تواند چنان جزیی باشد که حتی پزشک نتواند تشخیص درست و قطعی بدهد و یا آنقدر شدید باشد که زندگی فرد را در خطر قرار دهد. طیف بیماری‌های ناشی از گرما از اثرات موضعی تا درگیری در تمام بدن متغیر است. امروز می‌خواهیم به انواع رایج گرمازدگی خفیف که عموماً نیازی به درمان خاصی نداشته و حتی قابل درمان در منزل است، بپردازیم.

گرفتگی عضلات

انقباضات غیرارادی، ناگهانی و دردناک در عضلات بدن است که به دنبال تماس با محیط گرم بروز می‌کند. افرادی که به شدت عرق می‌کنند بیشتر مبتلا می‌شوند. این حالت می‌تواند در زمان فعالیت و یا ساعت‌ها بعد از فعالیت‌های شدید بدنی رخ بدهد. افراد در حین تعریق آب و نمک از دست می‌دهند اما تنها با نوشیدن آب به جایگزینی مایع از دست رفته اقدام می‌کنند در حالی که کمبود نمک اثرات خودش را بروز می‌دهد. درد این افراد به مسکن‌های مخدر هم پاسخ نمی‌دهد. در بررسی املاح در این افراد، سدیم خون پایین است.

درمان آن پس از دوری از محیط گرم، جایگزینی آب به همراه نمک‌های از دست رفته است. قرص‌های نمک به تنهایی مشکل ساز می‌شود، چرا که این قرص‌ها دستگاه گوارش را تحریک کرده و باعث بروز تهوع و استفراغ می‌شود. به تمامی افرادی که در محیط‌های گرم فعالیت داشته و یا ورزش سنگین انجام می‌دهند توصیه می‌شود که از محلول‌های حاوی آب و نمک به میزان 0.1-0.2 درصد استفاده کنند. نوشیدنی‌های مخصوص برای ورزشکاران وجود دارد که دارای املاح کافی است این نوشیدنی‌ها در مناطق گرمسیری دنیا بجای آب مصرف می‌شود. نوعی از این نوشیدنی‌ها در ایران تولید می‌شود که برای افرادی که در محیط‌های گرم صنعتی و یا مناطق جنوبی کشور زندگی و یا کار می‌کنند توصیه می‌شود.