برخلاف آنچه دیگران از پزشک و طبابت می دانند، این شغل بسیار هم بد نیست. داشتم توی انباری مغزم بدنبال دلایل پزشک شدن و مزایا و معایب آن می گشتم که این خرت و پرت ها رو پیدا کردم. دیدم بسیاری از این مزایا گاهی با معایب در هم گره خورده و بر آن شدم تا همه را یک کیسه کنم و بنویسم.

-         همه تو را با لقب بجای اسم صدا می کنند. دیگر لازم نیست فکر کنند تا اسم یا فامیلت را بیاد بیاورند؛ کافیست بگویند دکتر؛ و همین کافیست که شما بفهمید که با شما هستند. اما مشکل زمانیست که تعداد دکترهای حاضر زیاد شود!

-         اینکه محرم همه هستی از مزایای دیگر آن است ؛هر چند آخرش نامحرمی پیدا می کنند به عقدت دربیارند که این یکی هم محرم بشود!

-         موقع خواستگاری این آقای دکتر بودن می تواند معایب جزئی مانند بی پولی، نداشتن فک و فامیل درست و حسابی، نداشتن سر و وضع و ظاهر مناسب، داشتن سنی برابر پدر بزرگ عروس ، عدم اطلاع از آداب و رسوم را پوشش داده  و لازم نباشد که شما اخم در چهره بیاورید!

-         در دوران پس از ازدواج اندکی دیگر از ناتوانیهای جزئی شما رو می شود که باز می توانید از پیشوند آقای دکتر یا خانم دکتر استفاده کنید.  این معایب شامل عدم توانایی تعویض لامپ، عدم همیاری در مشکلات خانه و خانواده، عدم توانایی پخت املت(مخصوص خانم دکترها) و ... می شود.

-         زیاد درس بخونی که بتونی جان یک آدم رو نجات بدی. اگر نجات دادی که خب معلومه که درس ات رو درست خوندی و مهارت لازم، نه قابل تحسین، داری. اگر هم نتونی که فاتحه ات خواندنی است  و حتی خطاهای  دیگر پزشکان را هم به تو نسبت می دهند!

-         دائم در محیط علمی بودن انسان را از شر آدمهای بد دور نگه می دارد و خودبخود شما یک چاقو کش نمی شوید. البته تنها ایراد اینست که وقتی سرت رو از زیر برف بیرون میاری که خیلی دیر شده! میای توی جامعه و باور نداری که اینهمه دیدنیها در شهر و در بخش حوادث قابل جستجواست!

-         مضرات بسیاری از عادات بد مثل سیگار کشیدن را می دانی ولی چون می دانی پس اگر گاهی بدلیل مشکلات و مصائب شغلی و فشار شیفتها بتونی از مزایای سیگار مثل شلی عضلات استفاده کنی که مطمئنأ کار نسبتأ درستی انجام داده ای که برای عوام قابل توضیح نیست!

-         بدلیلی که در محیط اجتماع نیستی پس خیلی از مسائل را نمی دانی و در بسیاری از مسائل اجتماعی مجبوری سکوت کنی یا آبروریزی!  خب می توانید این مشکل را در بیمارستان جبران کنید. در حین ویزیت اگر بیمار یا همراهش  سئوالی کرد نگاه عاقل اندر سفیهی به وی بیندازید تا بفهمد که اینجا شما حرف اول و آخر را می زنید.

-         درس خواندن بالاخص در این رشته شما را به شخصی بدل می کند که محدوده دوستان شما باید در سطح خودتان باشد. بنابراین لطف کنید با این گروه به مسافرت بیرون از شهر نروید که گاهی برای پنجر گیری نیاز به گروه امداد دارید!

-         اطلاع از علم پزشکی در زندگی روزمره بالاخص ملاقات با فامیل بسیار کارآمد است. عمومأ هم صحبتهای شما را کسانی تشکیل میدهند که چند دهه ای با شما فاصله سنی داشته و با کوله باری از دارو خدمتتان می رسند.

-         علم پزشکی از علمهایی است که براحتی از پشت تلفن نیز کارآمد است. بسیاری از دوستان شما مشکلات پسر دوست خاله یشان را برای شما گفته و کسب تکلیف می کنند!

-         در اتوبوس یا تاکسی همکاران بدون مدرک خود را می بینید که برای انواع و اقسام بیماریها، دارو تجویز کرده و تنها بر اساس شرح حال ارائه خدمات می دهند!

-         شما در مراسم مختلف باید بسیار مودب بنشینید و از انواع تفریحات مرسوم برای همسنین خود پرهیز کنید. البته این 2 دلیل دارد:

1)    شما توانایی انجام این حرکات را بدلیل کمی تحرک از دست داده اید.

2)    واژه آقای دکتر با این جنگولک بازیها همخوانی ندارد.