مسمومیت با وارفارین

مرد جوانی به دلیل استفراغ خونی به اورژانس مراجعه می‌کند؛ او می‌گوید روز گذشته دچار خون دماغ شده که با فشردن بینی، خونریزی قطع شده، اما امروز یکباره استفراغ کرده که حاوی خون روشن بوده است. بیمار از تنها دارویی که استفاده می‌کند، وارفارین است که پس از تعویض دریچه قلب توسط پزشک معالج برایش تجویز شده است.

وارفارین دارویی است که بر کبد اثر کرده و سیر تشکیل لخته و انعقاد پذیری خون را مختل می‌کند. این دارو در چند دسته بیمار استفاده می‌شود:

‌‌ـ بیمارانی که لخته‌ای در بدنشان تولید شده و با دادن وارفارین از بزرگ‌تر شدن لخته جلوگیری می‌شود.

‌‌ـ افرادی که لخته در پا دارند تحت درمان با وارفارین قرار می‌گیرند تا لخته از پا به ریه گسترش نیابد.

‌‌ـ‌ در افرادی که به دلیل آسیب در سیاهرگ یا قلب آنها خطر بروز لخته زیاد است. نمونه آن، افرادی است که به مدت طولانی بی‌حرکت بوده یا دارای دریچه مصنوعی هستند.

برای مشاهده متن کامل اینجا کلیک کنید.

/ 1 نظر / 36 بازدید
بهنام استادعباسلو

پدربنده حدود شش ماه به خاطر وجود ترومبوز دیواره ای درآئورت شکمی ،وارفارین مصرف میکرد که با وجود مصرف یکروز یک قرص 5 میلی وروزبعد نصف همان قرص،درآزمایش ماه پنجم میزان پی تی ایشان 14.7 وآی ان آر ایشان به 1.27 رسید.وبنابراین دکتر معالجش روزاانه یک قرث 5 میل برای پدرم تجویز کرد که حدود بیست روز بعد پدرم خونریزی داخلی با استفراغ خونی وملنای تیره رنگ ،دربیمارستان بستری شده وپس از دو روز به دلیل ایست قلبی فوت شدند.البته ایشان بیماری سرطان پروستات و نوعی بیماری ازخانواده پارکینسون نیز داشتند که نمیدانم آیا این بیماریها نیز در نوسان غلظت خون پدرم دخیل بودند یا صرفا یک مسمومیت ساده وارفارین پدر بیمارمو به آستانه مرگ کشاند؟ ممنون میشم اگه نظر شما رو هم بدونم آقای دکتر