آنچه در اردیبهشت نوشتم

آنچه در اردیبهشت 1389 گذشت...

بنام آنکه آدم را جوهره وجود داد

تا نام آدمی را نه بر ایستادن بر دو پا که

بر ایستادن بر قله های انسانیت جاودانه کند....

این وبلاگ در سال 1388 برای اولین بار بصورت آزمایشی براه افتاد. مطالب آن کم و بیش مربوط به آنچه برای یک پزشک در کسوت متخصص اورژانس میگذشت خلاصه میشد. البته گاهی هم گذری بر مقالات پزشکی که خوانده شده بود و دارای ترجمه بود و یا خاطرات و دست نوشته هایی از شبهای شیفت و برخورد با بیماران گرایش پیدا میکرد. در کنار تلخی موجود در طنز حاکم بر مطالب یک حقیقت وجود دارد که اینجا در ایران همین آذاب و رسوم خوب و بد همین فرهنگ آمیخته با زندگی حرفه ای افراد است که ما را ایرانی با محتوای فعلی کرده است. نوشتن این مطالب در جهت بیان حقایقی است که باید دیده شود.

از اولین کسانی که نوشته های پر و پخش من را می شنید و مشوقم بود همسرم بود. نمیدانم در سرش چه میگذشت ولیکن تمام نوشته های مرا میخواند و عاملی برای نوشتن من بود. وجودی در کنار تو می ایستد که که شاید در باور دیگران حتی دیده نشود. زنی از عصر انقلاب با پشتوانه از آزاداندیشی مادر و حمایت پدر. زنی که کسی باور ندارد که چه مهربان و چه نازک دل است و در حین طوفان از سنگ محکمتر. زنی برای تمام فصول...

جا دارد از دوست عزیز و شاعر بزرگی که من را با روزنامه جام جم آشنا کرد تشکری کوتاه داشته باشم. سینا علیمحمدی مردی از دهه 60 ایران که در رشته بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی ایران تحصیل کرده است. مردی با دیدی فرای جوانان مرسوم  که رسیدن دوستانش به درجاتی از موفقیت را بمنزله سقوط خود نمیداند. من چون برادری ندارم، دوستانم گاهی جور این کمبود را میکشند. گاهی فکر میکنم داشتن دوستان نزدیک چقدر میتواند جای خالی نداشته های آدم را پر کند.

امیدوارم که بتوانم راهی را که در پیش گرفته ام تا به انتها برسانم. در این اندیشه ام که وبلاگهایی جداگانه با مضامین کاملأ اختصاصی و در کنار آن وبلاگی برای تنهایی و دلتنگیهایم بنویسم هر چند این وبلاگ همچنان پابرجا خواهد ماند.

 

 

تشنج و صرع چیست؟

اصول برخورد با بیمار تشنجی

برخورد اصولی با دارو

روشهای صحیح مصرف دارو

بیماریهای انسدادی مزمن ریه

آسم

سطح سرب خون و سن بلوغ

تغذیه و اثرات آن بر پیشگیری از بیماریها

دوچرخه سواری در پارکینسونی ها

مرگ در پرواز بدون سقوط! (آموزش مهمانداران)

پیاده روی در زنان با کاهش خطر بروز سکته مغزی همراه است

ضرورت احیاء قلبی – تنفسی

 

 

 

 

تشنج و صرع چیست؟

یکم اردیبهشت روزنامه جام جم

کمتر کسی پیدا میشود که با بیمار تشنجی برخورد نکرده باشد هرچند اغلب افراد هر بیماری را که میلرزد و هوشیاریش کاهش یافته تشنجی تصور میکنند. تشنج انواع مختلفی دارد که بنابر نوع آن ممکن است بیمار در حین بروز حمله هوشیار نیز باشد و تمام اتفاقات را بیاد بیاورد.

تشنج نوعی اختلال در سیستم عصبی بیمار است که از فعال شدن کانونی در مغز و فرستادن امواجی غیر طبیعی  منشاء میگیرید. این امواج غیر طبیعی بسته به وسعت انتشار میتوانند علامت ساز گردند.

... ادامه مطلب

 

برخورد اصولی با دارو

5 اردیبهشت روزنامه جام جم

از ابتدا که دارو توسط پزشک نوشته میشود روش مصرف در برگه ذکر میگردد. اما بسیاری از عوارض و یا شرایط مصرف صحیح برای بیمار شرح داده نمیشود. بخشی از این اطلاعات توسط فردی که در داروخانه مسئولیت به اصطلاح پیچیدن دارو را بعهده دارد، به بیمار داده میشود. اطلاعات هر داروئی در برگه ضمیمه با بسته داروئی وجود دارد. اما مشکل زمانی بروز میکند که مقدار مورد نیاز بیمار کمتر از حدی است که بسته ای کامل همراه با بروشور اطلاعاتی دارو به بیمار داده شود.

... ادامه مطلب

 

سطح سرب خون و سن بلوغ

6 اردیبهشت روزنامه جام جم

در گذشته میدانستند که کودکان به اثرات سمی سرب حساس هستند. اثر سرب در وضعیت ذهنی بصورت ناتوانی در یادگیری و افت ضریب هوشی خود را نشان میدهد.در بررسی های انجام شده دیده شده بود که کودکان دارای سطح سرب بالاتر از 10 میکروگرم در میلی لیتر دارای اختلال در یادگیری و ضریب هوشی هستند. مطالعات بعدی نشان دارد که در سطوح پایین تر اثراتی خفیف تری از سرب بر وضعیت ذهنی کودکان دیده میشود.

در روسیه تحقیقی برروی 489 پسر انجام شد. این پسران برای مدت 3سال تحت نظر بودند و از نظر علائم بروز بلوغ مورد معاینه قرار میگرفتند. از طرفی سطح سرب خون این کودکان سنجیده شده و آنها را در دسته ای که سطح سرب کمتر از 5 میکروگرم در میلی لیتر و گروه دیگر با سطح بالاتر قرار دادند.

... ادامه مطلب

 

اصول برخورد با بیمار تشنجی

8 اردیبهشت روزنامه جام جم

هفته قبل در مورد تشنج و تفاوت آن با صرع صحبت شد. اما در موقع برخورد با بیمار تشنجی چه بکنیم؟

اولین اقدام اطمینان از امنیت بیمار و خودمان است. اگر بیمار در مکانی خطرناک مثل استخر و یا بلندی قرار گرفته، وی را از محل دور میکنیم.  پس از برقراری امنیت با اورژانس پیش بیمارستانی(115) تماس میگیریم.

بمانند تمامی حوادث باید در ابتدا راه هوائی بیمار امن گردد. برخلاف تصور عامه نیازی به باز کردن دهان بیمار نیست. گاز گرفتگی زبان نه تنها مشکلی ایجاد نمیکند بلکه در صورت اعمال زور برای باز کردن دهان جهت رهایی زبان ممکن اسن به دندانها آسیب وارد شود. عده ای از انگشت خود برای باز کردن دهان استفاده میکنند که میتواند به آسیبهای شدید تا حتی قطع انگشت منجر گردد.

... ادامه مطلب

 

روشهای صحیح مصرف دارو

14 اردیبهشت روزنامه جام جم

برای حصول حداکثر اثرات دارو باید دارو را بروش صحیح مصرف نمود.استفاده غیر اصولی از دارو میتواند نتایج لازم را ایجاد نکرده و حتی باعث بروز عوارض ناخواسته ای گردد.

-         سوسپانسیون فرآورده ای مایع مانند شربتها بوده که حاوی ذرات رسوب کننده میباشد. پس از مدتی که دارو را در محلی بیحرکت قرار دهید بخشی از آن رسوب میکند. در زمان مصرف باید دارو را تکان بدهید تا ذرات رسوب کرده در سراسر آن بصورت یکنواخت پراکنده شود. اگر بدون تکان دادن دارو آنرا مصرف کنیم باعث میشود تا غلظت کمتری از دارو در ابتدای درمان به بیمار برسد و در دفعات بعدی بدلیل باقی ماندن بخش عمده ای از دارو بیمار دچار علائم ناشی از مصرف بیش از حد گردد.

قرصها و کپسولها گاهی در دهان، گلو و یا مری می چسبند.

... ادامه مطلب

 

بیماریهای انسدادی مزمن ریه

15 اردیبهشت روزنامه جام جم

بیماریهای انسدادی مزمن ریه  یکی از بیماریهای شایع است که ناشی از برخورد ریه با عواملی است که در گذر زمان ایجاد تغییرات در بافت ریه و مجاری هوایی نموده و با تنگی مجاری بصورت دائم همراه میباشند. شایعترین محرک در این بیماران سیگار میباشد. کار در معادن ذغال سنگ و برخورد با بسیاری از مواد شیمیایی بمدت طولانی نیز میتواند عاملی برای بروز این بیماری باشد. مبتلایان عمومأ تا بروز علائمی که بدلیل تغییرات غیر قابل برگشت در ریه همراه است، بی علامت هستند. علائم بیماران سرفه های خلط دار است که میتواند برای ماه ها ادامه یابد. گاهی این سرفه آنقدر برای بیماران عادی شده که با آن تطابق کرده و جزئی از طبیعت خود میدانند!

... ادامه مطلب

 

تغذیه و اثرات آن بر پیشگیری از بیماریها

20 اردیبهشت روزنامه ایران

تا 10-15 سال قبل بر این باور بودند  که سبزیجات و میوه ها برای جلوگیری از سرطان بسیار کارآمد هستند تا اینکه محققان آمریکائی شروع به بررسی اثرات این دسته های داروئی پرداختند و گزارشات دال بر این بود که هیچگونه اثر مثبتی دیده نشده بود. تحقیقات همچنان ادامه یافت تا اینکه محققین اروپائی در جدیدترین تحقیقات خود که در مجله انجمن بین المللی سرطان انتشار دادند از تحقیقی پرده برداشتند که برروی 478478 نفر در مدت زمان متوسط 8/7 سال انجام شده است. در این بررسی افرادی که در تغذیه روزانه خود میزان 200 گرم میوه یا سبزیجات مصرف میکردند، ابتلا به سرطان در آنها کاهش 4 درصدی نشان میداد.

... ادامه مطلب

 

دوچرخه سواری در پارکینسونی ها

21 اردیبهشت جام جم

دوچرخه سواری میتواند در بیماران پارکینسونی با دشواری در راه رفتن کمک کننده باشد.

پارکینسون یکی از بیماریهای پیشرونده مغزی است که عمومأ جنبه ژنتیکی در کنار عوامل محیطی برایش مطرح است.  در کنار ژنتیک و محیط، عواملی همچون بیماریهای قلبی عروقی، داروها و دیگر بیماریهای مغزی میتوانند نمائی مشابه با بیماری پارکینسون ایجاد کنند. در کنار ژنتیک عوامل محیطی اثر گذار بر این بیماری شامل آسیب به سر، تماس با حشره کشها، استفاده از آب چاه و جنسیت مذکر، میباشد. گفته میشود که بیماری در افرادی که سیگاری هستند، قهوه در رژیم روزانه دارند و یا زنانی که پس از یائسگی از جایگزینی هورمونی بهره میبرند، کمتر دیده میشود.

... ادامه مطلب

 

مرگ در پرواز بدون سقوط!

18 اردیبهشت جام جم ستون مکث

یکشنبه پرواز 276 از ارومیه به تهران در هوائی باران در حال انجام بود. خلبان پرواز در بلندگو اعلام کرد که بدلیل مشکلات جوی اندکی تکان و لرزش در هواپیما ایجاد میگردد ولیکن به مسافران اطمینان داد که همه چیز در کنترل وی بوده و نیازی به نگرانی نیست. پس از چند دقیقه ای که از افتادن هواپیما در چاله های هوائی میگذشت و تکانهای وارده بر هواپیما مسافران را اندکی مضطرب نموده بود یکی از مسافران درخواست کمک از مهمانداران هواپیما کرد. یکی از مهمانداران بر سریعأ خود را به مسافر رسانید و متوجه شد که حال بیمار ناخوش بوده و بسختی تنفس میکند. بیمار از جانبازان جنگی بود و بدلیل شیمیائی بودن مشکل در تنفس داشت. مهماندار سریعأ به انتهای هواپیما رفت تا کپسول اکسیژن بیاورد. جو بدی در بیرون هواپیما و اوضاعی بدتر در داخل هواپیما برقرار بود.

... ادامه مطلب

 

آسم

22 اردیبهشت جام جم

آسم از بیماریهای شایع در ایران است. آسم انقباض گذرا در مسیرهای هوایی کوچک میباشد. بیماران بدنبال بروز حمله دچار خس خس سینه و تنگی نفس میشوند. بسیاری از مبتلایان دارای زمینه خانوادگی بیماریهای با اختلال ایمنی مانند آلرژی میباشند. نوعی از آسم ناشی از فعالیت و ورزشاست که در آن بیماران معمولأ بدنبال فعالیت شدید، بالاخص در هوای سرد دچار خس خس سینه میشوند. آسم بیماری گذرا است که گاهی با گذشت زمان بصورت خودبخود بهبود می یابند. با اینحال عدم درمان اصولی و مراجعه فوری در حین بروز حملات میتواند عواقب ناگواری و حتی مرگبار بجا بگذارد.

بیماران آسمی باید نکات زیر را در مد نظر داشته باشند:

-         تمام داروها را به دقت مصرف نمایند. عوارض داروها کمتر از عوارض ناشی از بروز حمله است. مصرف داروهایی همچون آسپیرین، پروپرانولول میتواند باعث بروز تنگی نفس گردد.

... ادامه مطلب

 

پیاده روی در زنان با کاهش خطر بروز سکته مغزی همراه است

26 اردیبهشت روزنامه

/ 0 نظر / 12 بازدید