داروشناسی- دگزامتازون

دگزامتازون(Dexamethasone)

کلیات: دارویی از دسته استروئیدها که درشماره های قبلی (مورخه 29 خرداد روزنامه فرهنگ آشتی) شرح این خانواده بزرگ دارویی داده شد.

دارو دارای اشکال تزریقی، قرص، محلول، قطره موضعی برای گوش و چشم میباشد. با توجه به خصلت کاهندگی در التهاب برای انواعی از التهابات سراسری و موضعی قابل استفاده است. در بسیاری از بیماریهای چشمی  و بیماریهای با اختلال در سیستم ایمنی مانندMS  جهت کاهش التهاب، در بیماران با ضربه به سر از این دارو جهت کاهش فشار درون مغزی، در بسیاری از ضایعات بدخیم  بعنوان درمان کمکی استفاده میگردد. افرادی که با رفتن به ارتفاعات دچار مشکلات ناشی از ارتفاع میشوند را میتوان با این دارو درمان و پیشگیری کرد. در بیمارانی که غدد فوق کلیه آنها که محل تولید استروئید درونی بدن است اختلال پیدا میکند و در شوکی که به درمان پاسخ ندهد از این دارو استفاده میشود. گاهی برای بعضی از ضایعات موضعی از روش تجویز در ضایعه استفاده میشود.

ادامه مطلب...

/ 1 نظر / 8 بازدید
محمد

سلام ، با توجه به رشته تخصصي شما كه احتمالا بسيار پرمشغله است ، چطور براي گردآوري و نوشتن اين مطالب فرصت داريد ؟من پزشك عمومي هستم و براي امتحان امسال رزيدنتي مشغول درس خواندن هستم .