آبله مرغان

برای مشاهده متن تخصصی اینجا کلیک کنید.

آبله مرغان و زونا دو شکل بیماری، ناشی از یک ویروس هستند. ویروس در اولین تهاجم به بدن ایجاد آبله مرغان می‌کند. پس از بهبودی، ویروس در بدن مخفی می‌ماند تا زمانی که فرصت پیدا کند که ایجاد زونا می‌کند.

زمان بروز آبله مرغان در زمستان و بهار است. در صورت تماس با فردی که مبتلاست، خطر ابتلا از 60 تا 100 درصد متغیر است. در کشور ما که واکسیناسیون برای این بیماری انجام نمی‌شود بیماری معمولا در دوران کودکی رخ می‌دهد.

تعدادی از مبتلایان به آبله مرغان با افزایش سن و کاهش توان بدن برای مقابله با عامل بیماریزا، مبتلا به زونا می‌شوند. عللی که می‌توانند باعث اختلال در دستگاه ایمنی بدن شده و منجر به زونا شوند شامل انواعی از داروها، ایدز، پیوند اعضاء می‌باشد.

انتقال بیماری از چه طریقی است؟

آبله مرغان در زمانی که فرد مبتلا می‌شود ویروس در ترشحات تنفسی بیمار وجود دارد که مسری است. از طرفی ضایعات پوستی بیمار نیز توانایی انتقال بیماری را دارد. تا زمانی که ضایعات دلمه ببندد(خشک شود) شانس انتقال بیماری وجود دارد.

در زمانی که زونا بروز می‌کند ضایعات مرطوب ممکن است بروز کند که این ضایعات شانس انتقال بیماری را دارند هرچند نسبت به آبله مرغان امکان انتقال بسیار کمتر است.

علایم این بیماری‌ها چیست؟

آبله مرغان عموما با تب و ضایعات پوستی شناخته می‌شود. بیمار ناخوش بوده و اشتهایش را از دست می‌دهد. ضایعات پوستی در آبله مرغان بیشتر بر روی تنه و صورت دیده شده و معمولا بشکل ضایعات کوچک بوده که ممکن است آبکی، برجسته یا دلمه دار باشد. جالب اینجاست که در هر زمان ممکن است ضایعات متفاوتی را در یک بیمار دید. مهم اینست که توجه داشت تا زمانی که همگی ضایعات دلمه ببندد خطر مسری بودن بیماری برقرار است. ضایعات برای اینکه دلمه ببندند به یک تا 2 هفته وقت نیاز دارند.

عفونت با آبله مرغان معمولا خفیف و خود محدود شونده است. نکته جالب اینجاست که افرادی که قبلا واکسینه شده اند ممکن است آبله مرغانی خفیف بگیرند.

عوارض این دو بیماری چیست؟

یکی از عوارض آبله مرغان سوار شدن عفونت باکتریال بر روی ضایعات پوستی است که ناشی از استرپتوکوک گروه A می‌باشد.

آبله مرغان در افراد با ضعف ایمنی(افراد پیوندی، مبتلایان به ایدز)، سنین خیلی کم یا خیلی بالا ایجاد عوارض در ریه، کبد و مغز می‌کند.

زونا اغلب قبل از بروز ضایعات پوستی ایجاد ناخوشی، سردرد می‌کند. پس از علایم نامبرده، در محلی که بعدا ضایعات پوستی رخ خواهد داد، درد، خارش و حسی بد بروز می‌کند. بعد از آن، ضایعات پوستی که اغلب به مرطوب و آبدار است بروز می‌کند. درگیری در صورت می‌تواند به آسیب چشم و نابینایی منجر شود. یکی از عوارض درگیری اعصاب، درد ماندگار است. در این حالت درد در برای ماه‌ها تا سالها برقرار می‌ماند.

پیشگیری چگونه است؟

اگر فردی مبتلا به آبله مرغان یا زونا می‌شناسید در صورتی که سابقه بیماری ندارید و یا باردار هستید از وی دوری کنید. اگر با فردی تماس داشتید و متوجه نشدید تا اینکه علایم پوستی بروز کرد، سریعا به پزشک مراجعه کنید. افرادی که پیوند شده‌اند، مبتلایان به ایدز و افرادی که دستگاه ایمنی آنها کمکار است باید از تماس با افراد بیمار برحذر باشند.

فراموش نکنید که واکسیناسیون بر ضد این بیماری‌ها در ایران وجود ندارد.

/ 0 نظر / 9 بازدید