شناسایی و تشخیص دیابت و راهکارهای درمانی اولیه

دیابت یا بیماری قند بیماری شایعی است که با وجود شایع‌بودن و توجه خاص مردم و پزشکان، یک‌سوم از مبتلایان به بیماری تشخیص داده نمی‌شوند. بیماری‌های عفونی، چاقی، وراثت و بسیاری از عوامل ناشناخته نیز وجود دارد که مولد بیماری است.

بدن برای سوزاندن و استفاده از بسیاری از مواد، نیاز به ماده‌ای به نام انسولین دارد. این ماده در لوزالمعده تولید می‌شود. در بیماران دیابتی یا این ماده تولید نمی‌شود یا میزان تولید آن با میزان نیاز بدن همخوانی ندارد.

دیابت دارای دو شکل اصلی است: نوع یک یا دیابت جوانان، نوع 2 یا دیابت افراد چاق. در دیابت نوع یک به دنبال واکنشی ناخواسته علیه بدن، منبع تولید انسولین در لوزالمعده از بین می‌رود. این افراد انسولینی ندارند، بنابراین برای جبران باید انسولین تزریق کنند. انسولین باید به گونه‌ای برای آنها تزریق شود که نیاز بدن را طی یک شبانه‌روز تأمین کند. این نوع از دیابت در کمتر از 10 درصد مبتلایان بروز می‌کند.

در دیابت نوع 2 کمبود در تولید انسولین تا حدی وجود دارد، اما بخشی از بیماری به مقاومت فرد به انسولین برمی‌گردد. گاهی سطح انسولین شناور در خون در این نوع از دیابت بالاتر از حد طبیعی است، اما به دلیل مقاومت بدن، جوابگوی نیازها نیست. حدود 90 درصد بیماران دیابتی به این نوع مبتلا می‌شوند.

شکلی از دیابت در زنان، آن هم در دوران بارداری بروز و با وضع حمل بیماری هم فروکش می‌کند؛ هرچند تعدادی از آنها در گذر حیات به دیابت مبتلا می‌شوند.

برای مشاهده متن کامل اینجا کلیک کنید.

برای مشاهده متن چاپی در روزنامه اینجا کلیک کنید.

 

/ 0 نظر / 8 بازدید