سونامی ژاپن و آنچه باید آموخت

آیا لازم است که اندکی بیشتر تأمل کرد؟

طب اورژانس یکی از رشته‌هایی است که در مقوله‌های متنوعی گسترده شده است. یکی از این موارد فجایع طبیعی و انسانی است. فجایعی همچون زلزله، فوران آتش فشان، بروز انفجارات هسته‌ای و ...

سونامی در ژاپن نمونه ای از محدوده کاری طب اورژانس است. این سونامی  مصادف با  انفجارهای متعدد در نیروگاه‌های هسته‌ای و بروز فاجعه‌ای اتمی در این کشور شد. از طرفی تعداد از شهرهای دیگر ژاپن و حتی کشورهای مجاور در وضعیت فوق‌العاده قرار گرفته‌اند! حادثه‌ای طبیعی وضعیت معمول و رایج استفاده از انرژی هسته‌ای را دچار تغییر شگرفی کرد. چین که بیشترین نیروگاه‌های هسته‌ای در حال ساخت را دارد، اعلام کرده است که ادامه ساخت نیروگاه‌ها، تا اطمینان از وضعیت امنیت آن‌ها به تعویق می‌افتد! آلمان چند نیروگاه هسته‌ای خود را تا 3 ماه تعطیل کرده است!

اما این اولین حادثه اتمی در دنیا نیست. حادثه چرنویل، از سونامی ژاپن تا این لحظه، بدتر هم بوده  اما این قدر منجر به تغییر در سیاست کشورهای دارای فناوری هسته‌ای نشد. شاید جواب این سوال در تکنولوژی پیشرفته ژاپنی‌ها مستتر باشد. زمانی که حادثه چرنویل رخ داد علت را در عقب‌ماندگی سیستم امنیتی  روس‌ها دانستند اما امروز کشوری در دنیا دچار این حادثه شده است که از نظر تکنولوژی و امنیت نیروگاه‌‌ها، از کشورهای پیشرفته و دارای تکنولوژی روز است. ژاپنی که در ساخت ساختمان‌های ضد زلزله سرآمد تمامی کشورهاست، در سونامی اخیر دچار چنان آسیبی شده است که برآورد عوارض آن به این راحتی و در زمان کوتاه امکان پذیر نیست.

آیا بهتر نیست که در کشور ما ایران که سابقه طولانی از زلزله و سونامی دارد بجای راه اندازی انرژی صلح آمیز هسته‌ای اندکی به عوارض محتمل آن فکر کنیم و قبل از راه اندازی آن کمی به امنیت و ساختار نیروگاه بوشهر که برای ساخت آن زمان طولانی طی شده و احتمالا بسیاری از موارد امنیتی آن در طی این سال‌ها با استاندارد جهانی نمی‌خواند، دقت بیشتری شود.

/ 1 نظر / 6 بازدید

thanks for useful information