خانه و اورژانس

شباهتها و تفاوتهای زن با پزشک اورژانس

خیلی وقت بود که داشتن فکر میکردم چطور میشود مابین چیزهایی که شباهت ندارند ارتباطی پیدا کنی تا بتوانی یک چیز تازه را به واسطه موردی شناخته شده به دیگران معرفی کنی. اولین دست از این سری برمیگردد به مقاله بنام شباهت "گیر دادن" زنها و بیماران هیستریک. شاید بسیاری از زنها یا مردها به این نتیجه رسیدند که من میخواستم زنها را در شرایط گیر دادن، کلأ هیستریک معرفی کنم اما واقعیت اینست که چون اغلب آدمها در زندگی خود تجربه زنی را بعنوان مادر ، خواهر و یا همسر داشته اند از "گیر دادن" اطلاع کامل یا نسبتأ کامل داشته و میتوان بدین واسطه هیستری را برایشان تعریف کرده و حتی طوری ملکه ذهنشان کرد که براحتی بتوانند به درک واقعیت و مشکلات بیماران هیستریک پی ببرند.

اینبار میخواهم به شباهت و تفاوتهای زنان با پزشکان متخصص اورژانس بپردازم. این شباهت صرفأ برای درک مقوله پزشک اورژانس مطرح میگردد و به هیچ وجه بیان کننده زنانه بودن یا ظرافت شغلی پزشکان اورژانس نیست.

من خانه ای دارم که بجز دیوار و وسایل دارای زنی میباشد که با مرور زمان حس بودنش کمرنگ میگردد و وقتی میفهمم که این خانه نیاز به زنی دارد که چند روز در خانه نیست... از طرفی در اورژانسی کار میکنم که همگی به بودن من و امسال من عادت دارند و وقتی میفهمند که من برای آنجا چه ارزشی دارم که یکروز ترکشان کنم یا بیادشان بیاورم که در زمانهایی دور که من و ما نبودیم آنجا چه خبر بوده است. هنوزم عده ای هستند که فکر میکنند اورژانس سنتی بر روند امروزی آن ارجح است اینها کسانی هستند که یا در سنینی برای اورژانس و بیمارستان را تجربه کرده اند که بدلیل ضغر سن متوجه چیزی جز ترس از آمپول و دکتر نبوده اند! و یا اینکه بدون قیاس بیطرفانه به اورژانس نگاهی نداشته اند. عده ای هم هستند که باور دارند اورژانس قبلی بهتر بود اینها معمولأ پزشکان با سطوح تحصیلی فوق تخصص هستند که بیمارشان از چند کانال گذشته و تمایل به بستری فوری بیمار دارند و هنوز از معنای تریاژ بیمار در سیستم نگاه کلی به مقوله اورژانس خبر ندارند.

و اما شباهتها و تفاوتهای بنیادین مابین زن و متخصص اورژانس:

-         زن و پزشک اورژانس هر دو دارای وظیفه  مدیریتی بوده  و ستون اصلی برای خانه و اورژانس  هستند.

-         زن مدبر و خانه دار واقعی  تا زمانیکه شوهر و یا  فرزندش در خانه باشد تمام کم و کیف کاری و شرایط روحی آن فرد را در نظر داشته و رصد میکند درحالیکه پزشک اورژانس در قبال بیمار و محیط اورژانس همین نقش را دارد.

-         زنها همه کاری برای بچه هاشون میکنند همانطوری که پزشکان اورژانس هر دردی را باید درمان بکنند هر چند این درمان گذرا و در حد تعدیل شرایط بیمار تا بررسی بیشتر باشد.

-         زنها برای تکمیل بسیاری از مسئولیتها نیازمند کمک از طرف دیگر اعضای خانواده هستند همینطور هم پزشک اورژانس که برای ادامه درمان و پیگیری بیمار نیازمند همکاری پزشکان با تخصصهای دیگر است.

-         اگر زنی در خانه نباشد دیگران به تنهایی نمیتواند بار مسئولیت یک خانه راتحمل کند؛ اورژانس بدون پزشک اورژانس یعنی خانه بدون زن.

-         زن بیشترین تلاش را برای خانه میکند اما کمترین درآمد و بیشترین فشار و آزردگی جسمی متعلق به اوست!

-         زن اگر دانا و کاردان باشد میتواند امورات خانه را سر و سامان بدهد بدون اینکه کسی کمبودی احساس کند و اگر متخصص اورژانس هم دانایی و توانایی مدیریت اورژانس را داشته باشد احساس کمبود در اورژانس و بهم ریختگی شرایط نمیشود.

-         زن نباید در بسیاری از مسائل شوهر و فرزندان و یا غریبه ترها را دخالت بدهد چون نه تنها کار پیش نمیرود بلکه مشکلات  پیچیده تر و حل آنها دشوارتر هم میشود. پزشک اورژانس باید دقت بکند که بی مورد به دیگر پزشکان درخواست مشاوره ندهد چون بواسطه همین مشاوره هاست که بیمار سرگردان در اورژانس میگردد.

-         زنها در قبال بچه هایشان کاری میکنند که زودتر آنها سر و سامان بگیرند. پزشکان اورژانس نیز باید سریعأ بیمار را تعیین تکلیف کرده تا در زمان لازم مرخص شده و یا برای اقدامات بیشتر در بخش بستری گردیده و یا پیگیری سرپایی کنند.

-         زن نباید در اثر مسائل جانبی و هیاهوی اطرافیان زندگی و خانواده خود را دچار تلاطم کند.پزشک و بیمار نباید در اورژانس با هم درگیر شوند. باید دانست که عامل اکثر برخوردها همراهانی است که صبر و حوصله ندارند.

-         زن میتواند برای خالی شدن استرسها و ناراحتی هایش گریه کند اما پزشک اورژانس تنها میتواند سریعتر کار کند تا از شدت فشار کاریش کاسته شود.

-         زنها تا زنده هستند در فکر شوهر، بچه، نوه و ... هستند درحالیکه پزشک اورژانس با اتمام شیفت کاری دیگر مسئولیتش به اتمام رسیده و حتی میتواند موبایش را هم خاموش کند!

-         زن عمری به عظمت وجود انسان در زمین دارد در حالیکه متخصص اورژانس در ایران که چند سالی و در آنسوی مرزها چند دهه ای بیشتر از تولدش نگذشته است!

 

/ 1 نظر / 7 بازدید
مهندس بانووو

ای ول خوشم اومد که خوب متوجه ارزش خانم ها شدی[پلک] اصلن زنها جیگر، هلو، مامان، دوست داشتنی، خواستنی و خلاصه همه ی چیزهای خوب هستن. که البته پزشکان اورژانس الزامن اینا نیستن.